Má to však aj svoje výhody, že teplota neklesne pod 5ºC a je dostatok (aký eufemizmus!) vlhkosti: všetko je prudko zelené. Niekde som čítala, ze Santiago de Compostela je druhé najzelenšie mesto v Európe – a to nielen vďaka mnohým parkom, ale aj vďaka tomu, že všetky kamene, z ktorých je toto mesto postavené, pokrývajú krásne machy a lišajníky, ktoré reprezentujú všetky existujúce odtiene zelenej.
Počasie je konverzačná téma, ktorá nesklame nikdy. Kedykoľvek, kdekoľvek, s kýmkoľvek vás zachráni pred dlhými sekundami trápneho ticha.
Myslím si, že toto je jediné miesto na svete, kde sa gumené čizmy, klasické hnusné gumáky a galoše, povýšili na módny doplnok. Je ich dostať vo všetkých farbách a odtieñoch, so vzorom aj bez, s aplikáciami alebo bez nich. Tu ich nazývajú vtipne Katjušky. Pekné, že? Znie to tak rusky… Skrátka a dobre, gumáky sú IN, TOP a úplne MUST, ked zavítate na návštevu do týchto končín.
Dalšia pozoruhodnosť, spojená s tunajším umením dažda, je zvyk ktorý sa tu pestuje a ktorý pracovne nazveme “voľný trh dáždnikov”. Systém je kolobeh, ktorý spočíva v tom, že pri vchode do každého obchodu, verejnej inštitúcie ale aj v súkromnúch obydliach, je nádoba na odkladanie dáždnikov. No a vždy sa nájde niekto šikovný, kto si dáždnik nedoniesol, ale odchádza s nejakým modelom podľa vlastného výberu. Majiteľ odcudzeného dáždnika je tiež nútený vybrať si z ponuky, a tak je další majiteľ nútený niekoho nechať bez možnosti nezmoknúť …nie je to síce dokonalý kolobeh (ako energia, ktorá nezaniká, iba mení podobu), skôr ako hra na stoličky, ked vždy jedna osoba zostane bez možnosti si sadnúť, v tomto prípade nezmoknúť.
Dnes sme mali ďalšiu tzv.”explozívnu cyklogenézu”. V Anglicku kvôli tomu bežne evakuujú starenky z ich domovov, tu je to obyčajné zlé počasie. Vietor 150 km/h a zrážky za hodinu 55 litrov na m2. Normálka. Len mi prišlo ľúto pri pohľade na všetky tie mŕtvolky dáždnikov, ktoré to nedali a teraz je nimi posiate celé mesto.
No hay comentarios:
Publicar un comentario